Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak zachytávat dešťovku

11. duben 2019

Někdo to stále využívá, jiným to nestačí. Plastové a plechové sudy pod okapy na dešťovku pomalu ale jistě mizí ze zahrádkářských kolonií. U novostaveb je už nenajdete. Nahrazují je propracovanější systémy. Je to z důvodu, že roste cena pitné vody a lidé hledají nové způsoby jak pitnou vodu ušetřit a neplýtvat jí. Například jen na splachování záchoda padne téměř polovina veškeré spotřebované pitné vody.

Jak zachytávat dešťovku | obrázek z unsplash.comJak zachytávat dešťovku | obrázek z unsplash.com

Na co využívat dešťovou vodu

Samozřejmě jako první vás napadne zálivka zahrady dešťovou vodou. Kromě toho lze ale dešťovku využít i na spoustu dalších věcí, jako je například:

 • zálivka domácích květin
 • splachování WC
 • mytí hrubé nečistoty (například mytí aut, vytírání podlahy, čištění bot apod.)
 • výjimkou není ani praní prádla

Jaké jsou další možnosti? Ty si můžete přečíst v našem článku 8 možností využití dešťové vody v domácnosti.

Jak zachytávat dešťovou vodu

Co je potřeba, abyste mohli zachytávat a dále využívat dešťovou vodu? Potřebujete mít takový systém, který umožňuje zachytávání dešťové vody, její filtraci, abyste vodu zbavili pevných částic a hrubých nečistot ze střechy, akumulaci, tedy prostor pro uchování vody a v neposlední řadě čerpání pro zálivku či využití v domácnostech.

A jak zjistit velikost nádrže na dešťovku, která se vám hodí na pozemek? V první řadě je potřeba počítat s velikostí střechy. Od té se odvíjí všechno ostatní. Svou roli hraje také roční úhrn srážek, aby vaše nádrž na dešťovku nebyla příliš malá, respektive zbytečně velká.

Celkově by vás tak mělo zajímat:

 • velikost a plocha střechy
 • tvar střechy a její sklon
 • typ střešní krytiny
 • případně koeficient odtoku vody

Nevíte si rady, jak se dobrat k potřebné velikosti nádrže? Jednoduše ji vypočítáte v našem jednoduchém konfigurátoru dešťových nádrží.

Nádrže na dešťovou vodu

Máte na výběr celkem dvě základní řešení, pokud se bavíme o moderním způsobu zachytávání dešťovky. A tím jsou nadzemní a podzemní nádrže.

Výhodou nadzemních nádrží na dešťovku je, že je ve většině případů můžete napojovat na sebe a získat tak další objem navíc. Některé jsou navržené tak, že díky svému designu doplňují celkový vzhled zahrady. Do karet jim taktéž hraje i cena, která se pohybuje v řádech tisíců korun.

Oproti tomu jejich nevýhodou je, že se zejména v letních měsících může voda uvnitř nádrže rychle kazit díky přemnožení bakterií. Další nevýhodou je, že zabírají prostor pod okapem a omezují tak další rozvržení vašeho prostoru zahrady.

Jako druhé řešení máte na výběr podzemní nádrže na dešťovku. Existuje mnoho typů. Například pokud se k vám na pozemek nedostane těžká stavební technika kvůli stavebním pracem a montáži nádrže, můžete využít moderní modulové nádrže VarioTank, kterou si:

 • poskládáte z modulů podle své potřeby
 • nemusíte umisťovat hluboko, výkop tak zvládnete bez techniky
 • smontujete bez problému svépomocí

Těch výhod je samozřejmě mnohem více. Takovéto nádrže vám nezabírají postor na pozemku. Můžete je taktéž umisťovat do pojízdných ploch, tedy před garáž či pod příjezdovou cestu. Zároveň je můžete napojit na další systém pro automatickou zálivku zahrady nebo dokonce můžete vytvořit přívod do domu pro splachování WC nebo praní prádla.

Navíc můžete v současnosti při pořízení nádrže ušetřit až 50 % nákladů díky právě běžící druhé vlně dotací Dešťovka. Zajímá vás ohledně dotací více informací? Podívejte se na náš přehled o dotaci Dešťovka 2019.