Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

8 možností využití užitkové vody nejen v domácnosti

15. říjen 2018

Někteří si stěžují, že dešťové vody ubývá, a tak nemá smysl se zabývat jejím sběrem a shromažďováním. Jiní pochopili, že využíváním užitkové vody nejen zamezí plýtváním pitné vody, ale také ušetří tisíce i desetitisíce korun ročně. Využívání užitkové vody, a to se nebavíme pouze o vodě dešťové, se opravdu vyplatí. Podívejte se, jakými způsoby můžete užitkovou vodu využít.

8 možností využití užitkové vody nejen v domácnosti8 možností využití užitkové vody nejen v domácnosti

Co řadíme mezi užitkovou vodu

Na úvod bychom měli raději vysvětlit, co je to užitková voda. Spousta lidí si pod pojmem užitková voda představí pouze vodu dešťovou neboli srážkovou. Ale mezi užitkovou vodu řadíme jakoukoliv vodu, která svým složením není vhodná k pití, jelikož by mohla způsobit nějaké zdravotní komplikace. Převařením se v některých případech může užitková voda stát pitnou. Nicméně neustálým převařováním vody byste moc peněz neušetřili. Naopak.

Mezi užitkovou vodu tedy kromě dešťové patří například spodní voda, voda z potoků, řek, rybníků, nádrží a veškerá další voda, která vás napadne.

Zalévání

Jako první způsob využití užitkové vody se vám jistě vybaví zavlažování zahrady. Jistě si představíte zahrádky, kde mají zahrádkáři u chatek sudy na dešťovku nebo hadici nataženou do potoka. Dnes ale existují propracované systémy, kdy můžete například napojit čerpadlo na podzemní nádrž a rozvody potrubí pod zahradou a díky aplikaci na mobilním telefonu jedním dotykem zapnout zavlažování vaší zahrady.

Splachování

Většina lidí se nad tím ani nezamyslí, ale představte si, že vodou, ke které nemá mnoho lidí na naší planetě přístup, splachujeme naše záchody. Splachování pitnou vodou patří mezi největší plýtvání pitné vody vůbec. Splachovat můžete totiž i užitkovou vodou. Máte-li přístup k užitkové vodě, pak je potřeba napojení čerpadla a přívodu k toaletě.

Mytí domácnosti

Pitnou vodou nemusíte plýtvat ani v případě vytírání podlah, mytí koupelen nebo například mytí vozidla, zahradního nářadí a podobně. Oproti tomu pro mytí oken v domácnosti nebo nádobí se doporučuje voda pitná.

Praní

Užitková voda je na praní vhodnější než voda pitná. Proč? Protože je výrazně měkčí a tím pádem nezničí vaši pračku. V každém případě je potřeba umístění vhodného filtru. Ten doporučujeme konzultovat s výrobcem vaší pračky.  

Topení

Voda, která se nachází v radiátorech a vytápí naše domácnosti také nemusí být pitná. Opět po aplikaci vhodného filtru může být užitková voda využívána v domácnosti na topení.

Domácí mazlíčci nebo chov zvířat

Zvířata nepotřebují pitnou vodu ani k pití. Často si můžete všimnout, že například vás psík se napije z louže (kolikrát raději než z misky). V případě chovu zvířat ušetříte spoustu peněz za pitnou vodu.

Zahrada a bazén

Zchladit se v horkých dnech zahradní sprchou můžete i pitnou vodou. Je měkká a bohatá na minerály, takže vašemu tělu nijak neublíží. Stejně tak voda v bazénu. Na tu můžete použít také užitkovou vodu. Po jejím využití ji můžete dále použít na zalévání, ale pouze v případě, že neobsahuje velké množství chloru.

Domácí a zahradní práce

Pokud se chystáte na výmalbu bytu nebo například míchat maltu při stavbě na zahradě, nic vám nebrání v použití užitkové vody. V případě například bílé výmalby si jen dejte pozor na to, aby užitková voda byla dostatečně čistá.

Nikdy není pozdě začít

Pokud jste užitkovou vodu dosud nevyužívali, neznamená to, že nemůžete začít. Ja k tomu potřeba pořídit například nádrž na dešťovou vodu (podzemní či nadzemní), čerpadlo a další systém dle využití vody. Pořizovací náklady vás mohou z počátku trochu odradit, ale na výběr máte také z některých dotačních programů. A pokud si to přesněji spočítáte, přesvědčíte se o tom, že jde o investici s velmi dobrou návratností.