Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Vyplatí se pořídit si nádrž na dešťovou vodu?

25. září 2019

Mnoho lidí si zejména na sociálních sítích často stěžuje, že neprší, nemají vodu v sudech apod. Pravděpodobně reagují na aktuální stav, kdy je několik dní v kuse sucho, protože statistiky ukazují něco jiného. Vyplatí se tedy pořídit si nádrž na dešťovou vodu a tu následně využívat? Nebo mají uživatelé sociálních sítí pravdu?

Vyplatí se pořídit si nádrž na dešťovou vodu? / Zdroj unsplash.comVyplatí se pořídit si nádrž na dešťovou vodu? / Zdroj unsplash.com

Díky dešťové vodě ušetříte až 50 % nákladů na vodu

Přesně tak. Dešťová voda může pokrýt až 50 % celkové spotřeby vody v domácnosti. Samozřejmě záleží na dalších faktorech, jako je například její využití. Kromě klasického zalévání zahrady a květin v domácnosti můžete vodu využít například na splachování WC, praní nebo mytí vozu před domem. O možnostech využití dešťové vody jsme pro vás sepsali článek 8 využití užitkové vody nejen v domácnosti.

Vyplatí se pořídit si nádrž na dešťovku?

Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, na co všechno byste dešťovou vodu využívali. Pouze na zálivku zahrady? 

Dále musíte brát v potaz úhrn srážek na vašem území, velikost střechy a také rozlohu vašeho pozemku. Nemusíte nic složitě počítat, stačí údaje zadat do naší kalkulačky a vyjde vám doporučený objem nádrže pro vaši potřebu. Podle toho se můžete rozhodnout, zda vám bude stačit některá z nadzemních nádrží nebo jestli zvolíte variantu podzemních nádrží. Každá má své výhody i nevýhody, které jsme rozebrali v článku Jak správně vybrat nádrž na vodu.

Pravděpodobně budete řešit rovněž pořizovací náklady. Zatímco řešení nadzemní nádrže pořídíte i do 10 000 Kč, podzemní nádrže se mohou vyšplhat až na 100 000 Kč v závislosti na objemu, náročnosti řešení a také využití. 

Čerpejte dotace na využívání dešťové vody z programu Dešťovka

V současnosti probíhá druhá vlna dotací na pořízení podzemní nádrže na dešťovou vodu. Pokud máte zájem o více informací, přejděte do sekce Dešťovka.

Více informací

Prší, nebo ne?

Přestože si někteří stěžují, že je sucho a neprší, podle statistik se úhrn srážek tento rok naopak zlepšuje. Už leden byl na srážky oproti předpokladu velmi bohatý a tento trend ani později neustoupil. Investovat do pořízení nádrže na dešťovou vodu se tak dlouhodobě vyplatí. Vyplatí se to také z hlediska samostatnosti, protože nebudete závislí na dodávce vody. A navíc jde o krok k šetření pitné vody. Například zalévání pitnou vodou považujeme za zbytečné plýtvání. Zvlášť když je dnes tolik alternativ, aby k plýtvání nedocházelo. Samozřejmě jde o rozhodnutí, které každý musí udělat sám. 


Chcete využívat dešťovou vodu?

Podívejte se na výběr našich nádrží.

Přejít do e-shopu