Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak správně vybrat nádrž na vodu

16. srpen 2018

Velká spotřeba vody (cca 130 litrů na osobu denně), nedostatek vody v určitých oblastech a mnoho dalších důvodů vede k trendu využívání dešťové vody nejen na zahrádkách, ale i v domácnostech. Abyste mohli dešťovou vodu sbírat, uchovávat a dále využívat, potřebujete nějakou nádrž na dešťovku. Obecně máte na výběr ze dvou základních typů, a to nadzemní a podzemní nádrže. Vše se odvíjí od vašich preferencí a možností.

Jak správně vybrat nádrž na voduJak správně vybrat nádrž na vodu

K čemu slouží nádrže na vodu

Věděli jste, že dešťovou vodou můžete nahradit až 50 % spotřeby pitné vody? Dešťovou vodu můžete totiž využívat nejen na zalévání zahrady, ale také například na splachování, domácí úklid, praní prádla a další běžné domácí využití. Dešťová voda je totiž velmi kvalitní, je čistá a měkká. Tím pádem vám nehrozí například poškození pračky vodním kamenem, jako znáte z reklam na prací prášky. Nemusíte tak plýtvat pitnou vodou a navíc i při započtení pořizovacích nákladů na nádrže využíváním dešťové vody ušetříte.

Nádrže na dešťovou vodu, ať už podzemní či nadzemní, slouží k shromažďování dešťové vody. Tu můžete dále přečerpávat přímo do domácnosti pomocí čerpadla a dále využívat. Na trhu najdete nepřeberné množství různých nádrží z různých materiálů, přičemž my doporučujeme zejména plastové, respektive nádrže z polypropylenu a polyethylenu. Jsou totiž velmi lehké a zároveň odolné. Takže se vám budou snadno umisťovat na potřebné místo a zároveň budou mít velmi dlouhou životnost a bezproblémovou údržbu.

Nadzemní nádrže

Nadzemní nádrže na dešťovku nabízejí hned několik výhod. Jednou z největších výhod je snadná montáž a umístění. Nádrže mají také nadčasový design a stávají se tak i okrasnou součástí zahrady. Další výhodou je kompatibilita pro napojení na další nádrže a rozšíření kapacity shromažďované vody.

Nadzemní nádrže v sobě ukrývají i několik nevýhod. Jednou z nich je působení slunečního záření, tedy pokud nemáte nádrž před sluncem chráněnou. Sluneční záření může způsobit rozvoj bakterií ve vodě a také ohřátí vody na vyšší teploty během velmi teplých dnů. Jednou z největších nevýhod nadzemních nádrží je, že je můžete využívat pouze sezónně. V silných mrazech může voda v nádržích zmrznout a vy ji nevyčerpáte.

Podzemní nádrže

Podzemní nádrže na dešťovku v sobě ukrývají také mnoho výhod. Díky lehkosti materiálu zvládnete montáž i svépomocí. Některé druhy nádrží se mohou umisťovat i do pojízdných ploch, tedy například v místě před garáží apod. Není třeba je umisťovat do velké hloubky a také si některé druhy nádrží poradí i s problémovými lokalitami, jako je městská zástavba a podobně.

Jak vybrat vhodnou nádrž

Nejprve se musíte zamyslet nad tím, s jak velkým množstvím vody budete chtít v budoucnu pracovat. Například nadzemní nádrže můžete napojovat na sebe, čímž zvýšíte možný objem uchovávané vody. Nejde to však donekonečna, nýbrž pouze dle kapacity daného prostoru. U podzemních nádrží se musíte rozhodnout již na začátku, abyste se vyhnuli pozdějším stavebním pracem v podobě kopání a napojování na další nádrže.

V případě volby podzemní nádrže ještě musíte zohlednit samotné umístění i jeho hloubku. Nezapomeňte také na přístupnost techniky v případě volby nádrže se složitější montáží. Také musíte zohlednit to, zda vodu z nádrže chcete využívat celoročně nebo zda vám postačí sezónní využití. Myslete rovněž na to, zda na nádrž budete napojovat čerpadlo a přivádět vodu i do domu.

Hledisek je mnohem více a záleží na spoustě okolností. Rádi vám představíme řešení na základě vašich možností. Podívejte se na podzemní a nadzemní nádrže na dešťovou vodu, které nabízíme:

Kromě samotných nádrží nabízíme také další příslušenství v podobě filtrační techniky, čerpadel a dalších doplňků.

Víte, že můžete ušetřit i při pořízení nové nádrže na dešťovku? Podívejte se na možnosti dotace Dešťovka.

Používáním nádrží na dešťovou vodu výrazně ušetříte. Potřebujete poradit ohledně výběru vhodné nádrže? Napište nám prostřednictvím kontaktního formuláře a my vám poradíme.