Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Hospodaření s dešťovou vodou se vyplatí nejen domácnostem

26. říjen 2018

Přestože je letošní rok sušší než předchozí, hospodaření s dešťovou vodou se stále vyplatí. A to nejen domácnostem. Zachytáváním dešťové vody a jejim následným využíváním můžete pokrýt značnou část spotřeby vody nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Pojďme se podívat na možnosti zachytávání dešťové vody.

Hospodaření s dešťovou vodou se vyplatí nejen domácnostemHospodaření s dešťovou vodou se vyplatí nejen domácnostem

Využití dešťové vody

Existuje nespočet využití dešťové a celkově užitkové vody. Možnosti využití závisí na technickém řešení, které máte k dispozici. Obecně ale můžete využít vodu na zahradě k zavlažování, ale také v domácnosti například na splachování záchodu. Více o možnostech využití užitkové vody v domácnosti i mimo ni najdete v našem článku 8 možností využití užitkové vody nejen v domácnosti.

Abyste mohli dešťovou vodu využívat, musíte ji nejprve nějak zachytávat a také někde uchovávat.

Sudy jako tradice zahrádkářů

Určitě jste se setkali na zahrádkách, u chalup a chat se sudy a starými barely plnými vody. Do nich se dostává voda přímo z okapů. Jde o nejčastější způsob zachytávání vody zahrádkářů. Ty zahrádkářům slouží zejména k zálivce. Jedná se o nejlevnější způsob zachytávání vody. Nese s sebou ale i spoustu nevýhod.

Pokud voda v sudu přeteče, může podmáčet chatu, chalupu či zahradní domek, u kterého je sud umístěn. V případě horkého léta se může voda v sudu znečistit, stejně tak pokud je sud otevřený, může do něj napadat listí, hmyz a další nečistoty. Tomu lze částečně zamezit například nylonovou síťkou. Pro lepší stabilitu je možné postavit sud na betonový podstavec. Před zimou se musí sud s vodou vyprázdnit, aby nedošlo k zamrznutí.

Vodu ze sudu následně zahrádkáři nabírají do konví a její pomocí zalévají zahradu.

Klasické betonové jímky

Další možností, jak uchovávat zachytávanou dešťovou vodu, je klasická betonová jímka. Ta svým vzhledem i funkcí připomíná septik. Jedná se o něco propracovanější řešení než v případě sudů. Betonová jímka je usazena do země. Lze ji vyrobit i svépomocí, pokud máte k dispozici betonové skruže. Voda je do jímky sváděna z okapů přes hrubé síto a čerpána u dna. Oproti sudu je jímka chráněna proti přetékání přepadovým kanálem.

Moderní plastové nádrže

Doba šla dopředu a v posledních letech se čím dál více rozmáhají plastové nádrže na dešťovku z polyetylenu a z polypropylenu. Tyto materiály disponují potřebnou tvrdostí, odolností a zásadně delší životností, než je tomu v případě betonu.

Jejich výhodou je snadná manipulace při montáži a propracované řešení filtrace vody i jejího čerpání. Podzemní nádrže jsou umisťovány do nezámrzné hloubky, takže není nutné vodu před příchodem zimy vypouštět. Navíc má voda po celý rok stejnou teplotu. Další výhodou je jistě díky speciálním poklopům a odolnému materiálu možnost umístit nádrž do pojízdných ploch, tedy například před garáž či vjezd k domu.

Nadzemní nádrže jsou pak umisťovány podobně jako sudy v blízkosti okapů. Jejich výhodou je bezesporu možnost napojení čerpadla, možnost připojení dalších nádrží či kohoutek pro čerpání vody. Další výhodou je i nadčasový design, který nenaruší vzhled okolí. Největší nevýhodou nadzemních nádrží je nutnost vypuštění vody před zimou jako v případě sudů a barelů.

Čerpání nejen hadicí na zahradu

Pomocí čerpadla můžete vodu dostat po celé zahradě. Pokud ale napojíte čerpadlo na domovní vodárnu, můžete vodu čerpat i v domácnosti a napojit ji na vodovodní potrubí v domě. Existuje možnost napojit systém na zdroj pitné vody a v případě sucha doplnit nádrž pitnou vodou.

Závěrem

Nezapomeňte, že i když byste měli užitkovou vodu navedenou přímo do domu, voda pitná není. Aby byla voda pitná, je nutné ji upravit v úpravně vody a otestovat hygienickou službou.

Vlastníte-li nemovitost, kde probíhá podnikatelská činnost, jistě víte, že za odvod dešťové vody do kanalizace musíte platit poplatky. Proto se v tomto případě hodí dvakrát dešťovou vodu zachytávat a dále využívat.

Nejvýhodnějším způsobem zachytávání vody jsou podzemní či nadzemní plastové nádrže, které oproti jiným způsobům sice mohou mít vyšší pořizovací náklady, ale z hlediska využitelnosti i dlouhé životnosti se vyplatí více.