Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Použité nádrže z průmyslu mohou zničit zahradu při zálivce

4. březen 2019

Proč si kupovat nádrž na dešťovku za tisíce, když ji můžete odkoupit za pár stovek? Tuto otázku si pokládá jistě spousta zahrádkářů. Při nákupu jistě ušetříte, následky pro vaši zahradu mohou být ale fatální.

Použité nádrže z průmyslu mohou zničit zahradu při zálivcePoužité nádrže z průmyslu mohou zničit zahradu při zálivce

Když sudy nestačí

Zalévat zahradu pitnou vodou je hřích. Někomu se také nechce v zahrádkářské kolonii čekat, až se pustí čerpadlo. Proto je nejoblíbenějším způsobem zálivky zahrady využití dešťové vody. Většina zahrádkářů to nejčastěji řeší sudem, do kterého svede vodu ze střechy pomocí okapu. Jenže kapacita sudu není neomezená a při větší ploše zahrady to na zálivku stačit nebude.

Máte v podstatě na výběr ze tří základních možností:

  • pořídit si větší nádrž z druhé ruky
  • pořídit si novou nadzemní nádrž
  • zvolit řešení podzemní nádrže

Jako první se vám nabízí porozhlédnout se po nějakých nádržích na dešťovku z druhé ruky. Firmy, které nádrže využívají, je po čase nabídnou za pár stovek k prodeji. Dělají to z jednoduchého důvodu. Ekologická likvidace by zatížila jejich rozpočet a při prodeji navíc získají nějaké finance k dobru. Na první pohled ideální situace pro všechny zúčastněné. Firma se zbaví nádrže, kterou nepotřebuje, dostane za to nějakou korunu a zahrádkář má velkou nádrž za nízké pořizovací náklady.

Kde je zakopaný pes

Kde je tedy zakopaný pes? V první řadě si musíme říct, k čemu firmy tyto nádrže využívají. Jejich nákupní cena se pohybuje v řádech tisíců jako u jiných nových nádrží. V nádržích pak shromažďují například oleje, emulze a další chemické látky. I po vysokotlakém vypláchnutí jsou i přes ujišťování firem o nezávadnosti nádrží jasně zřetelné pachové stopy. Navíc pokud byla nádrž na přímém slunci, chemikálie uvnitř mohly reagovat a poškodit vnitřek nádrže.

Naplnění nádrže pitnou vodou absolutně nepřipadá v úvahu. V tomto případě máme obavy, zda je vhodné tyto nádrže plnit dešťovkou a následně zalévat zahradu. Nikdy nemáte stoprocentní jistotu, co bylo obsahem nádrže a zda se to podařilo dostatečně vyčistit. Zalévat zahradu chemikáliemi či mastnou vodou nejspíše nebude to pravé ořechové. A tak se vám úroda za pár let takového zalévání může značně poškodit. Jen si vzpomeňte na kyselé deště z devadesátých let.

Dalším problémem těchto použitých nádrží je životnost. Firmy je musely z nějakého důvodu vyřadit z provozu. Otázkou tedy je, jak dlouho mohou nyní vydržet. Přesto to pro někoho nemusí být dostatečné argumenty, proč sáhnout hlouběji do peněženky. Informovanost je však důležitá.

Nová nádrž - vyšší nákady, ale jistota

Samozřejmě nová nádrž vás nebude stát jen několik stovek. Náklady se prodraží. Nicméně je hned několik důvodů, proč zvolit novou nádrž. V první řadě budete mít jistotu nezávadnosti a můžete tak bez obav využívat vodu z nádrže na zálivku.

Kdo dbá na vzhled své zahrady jako celku, jistě bude uvažovat i nad designem nadzemní nádrže. Například naše nadzemní nádrže Kvatro nabízíme v designovém provedení v několika barvách. Tyto nádrže umožňují doplnit design o rostliny a další prvky. Kromě toho jsou praktické. Existují také nádrže ve tvaru větších květináčů, což pro někoho může být stěžejním důvodem.

Víte, že můžete ušetřit i při pořízení nové nádrže na dešťovku? Podívejte se na možnosti dotace Dešťovka.

Pak jsou tu ještě další nádrže. Jde o podzemní nádrže VarioTank. Na první dojem se vám možná vybaví finanční náročnost, složitá montáž, kopání a bagrování a další starosti. Jenže v tom jsou nádrže VarioTank skvělé. Jedná se o modulovou stavebnici. Takže se nemusíte přízpůsobit například třem velikostem, ale můžete si je poskládat, jak potřebujete z hlediska velikosti i tvaru. Další výhodou je, že je nemusíte zakopávat hluboko. Takže montáž zvládnete i svépomocí bez těžké techniky. Navíc ušetříte hromadu místa a zbyde vám prostor na další rostliny.

Je jen na vás, jaké řešení preferujete, ale vždy při pořizování použitých nádrží ověřte, na co byly využívány a zda nejsou zdravotně závadné.