Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak vybrat domácí čističku odpadních vod

7. září 2018

Jak řešit problematiku odpadních vod, pokud k vašemu domu či rekreačnímu objektu nevede kanalizace? Jedním z řešení je čistička odpadních vod (ČOV). Na trhu najdete nepřeberné množství druhů a vyznat se v tom pro laika není nic jednoduchého. Pojďme se tedy podívat na to, jak domovní čističky odpadních vod fungují, k čemu slouží a také jak postupovat při jejím výběru.

Jak vybrat domácí čističku odpadních vodJak vybrat domácí čističku odpadních vod

Co je to ČOV a k čemu slouží

Jak už jsme nakousli v úvodu, čističky odpadních slouží k biologicko-mechanickému čištění komunálních odpadních vod (ze sociálního zařízení, koupelen, kuchyní, ale také z automatické pračky, myčky na nádobí atd.) v místech, kde nelze objekt napojit na kanalizaci. Obecně můžete tuto problematiku řešit pomocí jímky či septiku. ČOV je z hlediska životního prostředí nejšetrnější.

ČOV se dělí podle způsobu čištění na kontinuální a diskontinuální. U kontinuálních čističek jsou odpadní vody čištěny průběžně, u diskontinuální se odpadní vody čistí v aktivační nádrži při jejím naplnění.

Máte-li možnost napojení objektu na kanalizaci, není nutné ČOV pořizovat. Ostatně vám to mohou úřady dříve nebo později nařídit a v tomto případě bude pořízení domovní ČOV zbytečné.

Kam s vyčištěnou vodou

Jedním z hlavních kritérií při výběru čističky je způsob, jak s vyčištěnou vodou naložíte. Čističky nabízí čištění odpadních vod do různých stupňů vyčištění. Kam můžete vodu z ČOV vypouštět:

  • do povrchových vod (do potoka, rybníka, řeky apod.)
  • do veřejné jednotné kanalizace, která však není ukončena čistírnou
  • do podzemních vod

Pokud se rozhodnete vodu vypouštět do podzemních vod, budete potřebovat hydrogeologické vyjádření, že v místě vypouštění nedojde ke znehodnocení podzemních vod.

Pak máte na výběr ještě další způsob, a tím je shromažďování vyčištěné vody do jímky a její další využívání k zalévání zahrady. Tento způsob můžete také nakombinovat s některým z výše uvedených. Některé čističky zvládnou vyčistit vodu do takového stupně čistoty, že ji můžete využívat jako užitkovou.

Jak vybrat vhodnou ČOV

Abyste si správně vybrali, potřebujete si nejprve určit základní kritéria. Hlavní roli hraje to, zda čističku potřebujete k rodinnému domu či rekreačnímu objektu. Rozdíl spočívá v sezónní využitelnosti čističky. V tomto případě se hodí diskontinuální čističky.

Dále byste se měli zamyslet nad tím, kolik lidí bude čističku využívat, jakým způsobem budete řešit povolení s úřady, tedy na ohlášení nebo ve správním řízení, a v konečném případě, jak a kam budete vyčištěnou vodu vypouštět. Konkrétní způsob vypouštění odpadních vod schvaluje místní vodohospodářský úřad.

Také byste se měli zaměřit na náklady. A to nejen na ty pořizovací, ale také na provozní náklady z hlediska návratnosti investic.

TIP na instalaci:

Chystáte-li se umístit čističku do prostoru, kde jste mívali septik, ušetříte si náklady na výkopové práce. I tomu ale pak budete muset přizpůsobit výběr čističky podle velikosti otvoru, kde se septik nacházel.

Nezapomeňte na povolení

Jak jsme výše uvedli, pořízení a umístění čističky odpadních vod nemůžete provést jen tak. Její zřízení patří do kategorie vodní dílo, proto budete potřebovat povolení stavebního úřadu, respektive příslušného odboru životního prostředí.

Pokud vás zajímají podrobnější informace o čističkách odpadních vod a o tom, jak přesně fungují, podívejte se zde. Potřebujete-li pomoci s konkrétním výběrem, kontaktujte nás a my vám rádi poradíme.