Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak hospodařit s dešťovou vodou v problematických lokalitách

29. červen 2018

Využívání dešťové vody se těší čím dál větší popularitě. K jejímu získávání slouží speciální nádrže na dešťovku, které vodu sbírají přímo z okapů. Ne všude je ale k dispozici dostatek místa pro klasické nadzemní či podzemní nádrže, ať už z důvodu nevyhovujícího terénu nebo hotové zástavby, která neumožňuje jejich instalaci. Je to přesně váš problém? I tak známe způsob, jak získávat a hospodařit s dešťovkou.

Jak hospodařit s dešťovou vodou v problematických lokalitáchJak hospodařit s dešťovou vodou v problematických lokalitách

Kde univerzální nádrže nestačí

Ke sběru dešťové vody a k jejímu následnému využívání standardně slouží nádrže na dešťovou vodu. Ty můžeme jednoduše rozdělit na nadzemní a podzemní. Existuje ale i další dělení, a tak máme na výběr z opravdu rozsáhlého sortimentu nádrží. Při výběru vhodné nádrže však hraje největší roli místo, kam budeme nádrž instalovat. A tak se nám výběr pomalu ale jistě sužuje.

Sběr dešťové vody už dávno nepatří jen do zahrádkářských kolonií nebo na venkov. Nyní můžeme bez problému čerpat dešťovku i v městských zástavbách či již v započatých stavbách rodinných domů. Tam ale s klasickými nádržemi neobstojíme. Důvodů je hned několik:

  • chybějící místo, kam nadzemní nádrž umístit
  • omezený prostor pro výkop k instalaci podzemní nádrže
  • nevyhovující terén s nemožností hloubkových výkopů
  • problém s přístupem pro vyžadující techniku pro instalaci
  • pohyb těžké techniky po terénu na stavbě
  • nízká odolnost univerzálních nádrží
  • a další

Vidíme, že bychom s komplikacemi pro instalaci univerzálních nádrží mohli pokračovat i dále. I tak ale existuje řešení, které bychom mohli v každém z těchto případů využít.

Nádrže VarioTank

Co je na nich tak specifického? Nádrže VarioTank je v podstatě modulová stavebnice, která umožňuje navrhnout a přizpůsobit objem, tvar i stavební rozměry nádrže. Hodí se tedy do všech lokalit, kdy je stavebně velmi složité nebo nemožné instalovat klasické nádrže.

Jedná se o nádrže s vysokou odolností (kruhová tuhost až SN 16 - klasické nádrže pouze SN 2). Tím pádem je vhodné instalovat je i do pojížděných ploch, což můžeme využít například při stavbě rodinných domů.

Nízká stavební výška nádrže poskytuje možnost instalace i do míst s výskytem podzemní vody, která bývá často příčinou poškození klasických podzemních nádrží. Zároveň tyto nádrže nepotřebují hloubkový výkop, stačí pouze 1,5 metru (u běžných nádrží 1,8 až 2,5 metru). Tím pádem se snižuje nebezpečí osob, které provádějí instalaci nádrže. Díky nízké hmotnosti jednotlivých komponentů není třeba k instalaci speciální techniky, navíc to zvládneme svépomocí.

Víte, že můžete ušetřit i při pořízení nové nádrže na dešťovku? Podívejte se na možnosti dotace Dešťovka.

Nádrže VarioTank patří mezi ojedinělé a inovativní řešení pro efektivní hospodaření s dešťovou vodou u rodinných domů i v městské zástavbě, kde nedostatek stavebního prostoru a technických podmínek komplikuje instalaci klasických nádrží.

Zaujaly vás naše nádrže VarioTank? Specializujeme se na jejich výrobu a dodávku. Podívejte se na bližší specifikace našich produktů zde.