6 zajímavostí o vodě, o kterých jste možná netušili
23. listopad 2018V České republice i dalších vyspělých zemích je pro nás voda naprostou samozřejmostí. Jednoduše otočíme vodovodním kohoutkem a máme pitnou vodu. Pro jiné je tento fakt nepředstavitelný, natož pitnou vodou například splachovat záchod. Další lidi naopak překvapuje to, že přestože si můžeme pitnou vodu kdykoliv napustit z kohoutku, jezdíme ji kupovat balenou i několik kilometrů do obchodu. Samozřejmě každý má možnost volby. My se ale nyní podíváme na deset zajímavostí o vodě, o kterých jste předtím možná neměli ani ponětí.
1) Tři čtvrtiny povrchu zemského tvoří voda
Voda pokrývá kolem 70 až 75 % zemského povrchu. Přesto její většinu nemůžeme využívat, jelikož se jedná primárně o slanou vodu. Sladká voda je z větší části ukryta pod zemským povrchem.
2) Horká voda mrzne rychleji
Přesně tak. Horká voda mrzne mnohem rychleji než voda studená. Proč je tomu tak? Nazývá se to Mpembův jev a dosud nebyl tento jev vědecky objasněn. Navíc neplatí v každém případě, například v menším prostoru, jako je mrazák, kde horká voda může ovlivnit okolní prostředí.
3) Člověk je ze 70 % tvořen vodou
Zajímavostí však je, že novorozenci jsou tvořeni až z 80 % vodou. Postupně jak stárneme, tak se tělo vysušuje. I proto se říká, že starší lidé se scvrkávají, což je primárně projevem scvrklé kůže.
4) S úbytkem 1 % vody z těla se dostaví žízeň
Ve chvíli, kdy začnete mít pocit žízně, jste přišli zhruba o 1 % vody v těle. Proto je doplňování tekutin důležité nejen, když máte žízeň. Potřeba doplňovat tekutiny se navyšuje například při fyzické zátěži nebo během nemoci, kdy se člověk více potí.
5) Nadměrné pití vody rovněž tělu škodí
Nadbytek přijatých tekutin způsobuje nerovnováhu vody v mozku, protože nadbytečná voda ředí obsah sodíku v krvi. K nadměrnému přijímání tekutin dochází zejména při sportovních výkonech, kdy se snažíme dohnat dehydrataci.
6) Člověk v ČR spotřebuje ročně téměř 40 kubíků vody
Podle zprávy Pražských vodáren a kanalizací z roku 2016 byla spotřeba vody v domácnosti na obyvatele téměř 40 m³. Ušetřit vodu bychom mohli nejen využíváním vody užitkové, ale také opravením kapajících kohoutků a protékajících záchodů. Pro zajímavost skrze tekoucí kohoutek může protéct až 54 litrů vody denně. U protékajícího záchodu se to může vyšplhat až na 2000 litrů vody denně.