Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak ušetřit díky užitkové vodě

9. červenec 2018

Uvažujete nad využíváním dešťové vody? Nejen že ušetříte trochu pitné vody, kterou se obecně všude dost plýtvá, ale také rapidně ulehčíte vašim peněženkám. K čemu všemu můžete užitkovou vodu využívat a jak byste s ní mohli co nejefektivněji hospodařit? Na to se pojďme společně podívat.

Jak ušetřit díky užitkové voděJak ušetřit díky užitkové vodě

Co je to užitková voda a k čemu se využívá

Můžete se setkat s termíny užitková nebo dešťová voda. Nejedná se ale o totéž. Dešťová voda je pouze jedním druhem užitkové vody. Za užitkovou vodu kromě dešťové považujeme například vodu z přírodních nádrží, povrchovou vodu, podzemní vodu a tak dále. V našem případě se však budeme věnovat právě dešťové vodě, díky které můžete ušetřit stovky až tisíce korun ročně.

Jedná se o hygienicky nezávadnou vodu, kterou byste ale neměli využívat jako pitnou vodu, tedy k pití a vaření. Využívá se především na mytí, koupání, splachování WC nebo například zavlažování a z průmyslového hlediska také k výrobním účelům. Právě k zavlažování zahrad se užitková voda používá mezi lidmi nejčastěji.

Jak získávat dešťovou vodu

Například zahrádkáři v koloniích získávají dešťovou vodu nejčastěji podomácku zpracovanými sudy, do kterých vodu svádějí pomocí okapů. To v sobě skrývá hned několik nevýhod. Takovéto sudy zabírají dost místa, často si místo pro umístění sudu nemůžete sami zvolit a také musíte řešit, jakým způsobem budete vodu následně čerpat. Staré sudy zpravidla nebývají vybaveny kohoutkem, možností připojení čerpadla či jiného příslušenství. Zahrádkářům na menších zahrádkách to možná bude stačit. U větších zahrad či u rodinných domů nebo v případě, že chcete užitkovou vodu více využívat i v domácnosti, byste jistě uvítali lepší a efektivnější řešení. A tím je sběr dešťové vody do speciálních nádrží.

Nadzemní nebo podzemní nádrže?

Obecně máte na výběr v podstatě dvě řešení. V prvním případě můžete zvolit moderní nadzemní nádrže na dešťovku. Ty kromě nadčasového designu obsahují například filtr pro čištění vody, kohoutek pro odčerpávání vody či možnost napojení na čerpadlo nebo na další nádrže pro zvětšení objemu uchovávané vody. Výhodou těchto nádrží je bezesporu snadná montáž, kompatibilita s dalším příslušenstvím a také moderní design, který umožňuje například osazení nádrže květinami. Naopak nevýhodou je sluneční záření působící na nádrž, ve které se mohou rozmnožit bakterie, a vodu tak částečně kontaminovat. Nadzemní nádrže se tedy využívají zejména pro zavlažování zahrad, případně domácí mytí vozidla.

Druhou možností je volba podzemní nádrže na dešťovku. Její instalace se může na první pohled zdát náročná, ale zvládnete ji i svépomocí. Nádrže totiž vyrábíme z plastu, přesněji z polyetylenu či polypropylenu, jsou tedy lehké, ale zároveň velice odolné. Vyrábíme široké množství druhů nádrží, kdy některé z nich není třeba umisťovat hluboko pod zem a zároveň lze daný povrch využívat jako pojízdnou plochu (vjezd do garáže apod.). Velkou výhodou těchto nádrží je, že nezabírají žádné místo na pozemku, a přesto plní svůj účel na sto procent. Zároveň ne vždy je s nimi potřeba počítat již při projektu a můžete je přizpůsobit vašim potřebám a požadavkům.

Jak díky nádržím ušetříte

Stačí využívat dešťovou vodu tam, kde není potřeba pitné vody. Díky speciálním nádržím můžete dešťovou vodu nejen efektivně získávat, ale také dále využívat. Naše nádrže totiž umožňují napojení například do přívodu do nádrže toalety na splachování, do zahradní hadice, do pračky a tak dále. Pomocí čerpadla vodu dostanete kamkoliv, kde ji budete potřebovat.

Víte, že můžete ušetřit i při pořízení nové nádrže na dešťovku? Podívejte se na možnosti dotace Dešťovka.

Pořizovací náklady na nádrž, příslušenství a její instalaci se vám mohou zprvu zdát poněkud vyšší. Z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí mnohonásobně více než spotřeba drahocené pitné vody.

Chcete se dozvědět více o nádržích na užitkovou vodu? Podívejte se na naše pokročilé systémy.

Žijete v lokalitě, kde nevíte, zda máte možnost instalace některé z nadzemních či podzemních nádrží? Přečtěte si náš článek o hospodaření s dešťovou vodou v problematických lokalitách a třeba se vám naskytne vhodné řešení.