Volejte 381 679 988
Po - Pá 7:00 - 15:00

Jak na správné zalévání zahrady

25. duben 2019

Máte-li zahradu, pak vám je jasné, že bez zalévání se neobejdete. Zda zaléváte dešťovou vodou, či nikoliv, nyní není podstatné. V tomto článku se podíváme na to, jak co nejefektivněji zalévat svou zahradu.

Jak na správné zalévání zahradyJak na správné zalévání zahrady

Kdy zalévat zahradu

Ideální doba pro zalévání je brzy ráno, případně později večer. A to z důvodu chladnějšího počasí. Vláha se tedy udrží v půdě mnohem déle a rostliny mají šanci využít co nejvíce vody.

Naopak co byste určitě neměli dělat, je zálivka během horkého dne. Protože určitá část vody se vlivem tepla rychle odpaří a navíc kapky, které zůstanou na zahradě mohou společně se slunečním zářením dosáhnout efektu lupy, čímž dojde ke spalování rostlin.

Jak poznat, kdy zahrada potřebuje zálivku

Dobu, kdy zahrada potřebuje novou vodu, poznáte podle půdy. Najděte na zahradě takzvané půdní hrudky a stiskněte je. Pokud se vám v rukách hrudky drtí, pak zahrada potřebuje zalít. Naopak pokud je hlína měkká či mazlavá, ještě se zaléváním počkejte.

Jakou teplotu má mít voda při zálivce

Zalévat teplou nebo studenou vodou? To je, oč tu běží. Záleží především na tom, jakou teplotu má půda, kterou se chystáte zalévat. Voda pro zálivku by totiž neměla být studenější než půda. Ne vždy toho však můžete docílit, rozdíl mezi teplotami by však měl být co nejmenší.

Kam lít vodu při zalévání

Vodu nejvíce potřebují právě kořeny, proto se vyplatí zalévat hlavně je. Ale samozřejmě i listům můžete dopřát trochu vodu. Dejte však pozor, kdy zaléváte. Pokud se chystáte zalít zahradu na noc, zalévejte především kořeny. Voda by se totiž mohla na rostlinách držet přes noc, což by mohlo vést k rozšířením plísně. Naopak rostliny pokud možno zalévejte ráno, kdy se voda rychleji odpaří.

Kolik vody potřebujete na zálivku

Samozřejmě se celkové množství vody odvíjí od velikosti zahrady. Ale i na malé zahrádce jste již poznali, že potřebujete velké množství vody. Proto je škoda zalévat pitnou. Malí zahrádkáří to řeší sudy, které přistaví k okapům. Mají tak přísun dešťové vody. V případě větší zahrady či u rodinných domů sudy už těžko postačí. Jako řešení se nabízí nadzemní nádrže na dešťovou vodu, které jsou alternativou k sudům, ale mají mnohem větší kapacitu a také přizpůsobení pro čerpání akumulované vody.

Trendem poslední doby jsou zejména podzemní nádrže na dešťovou vodu, které jednoduše umístíte pod zem a neztratíte tak prostor na své zahradě v bezprostřední blízkosti stavby. Navíc kromě místa se vám voda v podzemní nádrži na dešťovku nebude kazit, nezmrzne a můžete ji přečerpávat i domácnosti.

V současné době probíhá druhá vlna dotací Dešťovka, které můžete čerpat při pořízení podzemních nádrží na dešťovou vodu ve třech různých programech. Pokud vás zajímá více informací, určitě si přečtěte naše články:

Při zalévání zahrady je potřeba, aby se voda dostala až ke kořenům rostlin. Intenzitu zalévání také ovlivňuje typ půdy. Obecně však platí, že je mnohem efektivnější zalévat půdu méně často a intenzivněji. Obecně také můžeme říci, že na zavlažení půdy na jednom metru čtverečním do hloubky cca 30 centimetrů potřebujete zhruba 25 litrů vody.

Čím zalévat zahradu

Na malé zahrádce vám postačí obyčejná konev. Pro větší zahradu se vám pak hodí klasická zahradní hadice, kde si můžete nastavit rozptyl proudu. Ten totiž nesmí být moc silný viz níže. Proto se vám vyplatí investovat do kvalitní růžice. Pro největší pohodlnost by se vám hodil automatický závlahový systém, který můžete ovládat například pomocí chytrého telefonu. Ale to jistě každý na zahradě mít nebude.

V každém případě byste měli zalévat ideálně ve stylu mírného deště. Silný proud by mohl půdu rozbahnit a narušit.